TORANJ
نويسندگان
عضويت
نام کاربري :
پسورد :
تکرار پسورد:
ايميل :
نام اصلي :
آمار
امروز : 8
ديروز : 10
افراد آنلاين : 1
همه : 2822
پيوندهاي روزانه
لينكي ثبت نشده است
چت باکس

در گوشه‌گوشه جهان شاهد روي كار آمدن احزاب راست پوپوليست هستيم، از آمريكا گرفته تا اروپا. به همين دليل سرمقاله اين هفته نشريه اكونوميست به تهديدي كه از سوي اين گروه‌ها متوجه جهان شده، اختصاص يافته است. اكونوميست در اين سرمقاله نوشته است:

پوپوليست‌ها با ادعاهاي جديد آمده‌اند. سال‌ها در هر دوسوي آتلانتيك پوپوليست‌ها با اين تفكر رشد كردند كه نخبگان مغرور نمي‌توانند مشكلات مردم عادي را حل كنند. حالا اما پوپوليست‌ها به اين ترس دامن مي‌زنند كه دولت‌ها نمي‌توانند از شهروندان خود محافظت كنند. هفته گذشته در آمريكا شاهد آن بوديم كه يك زوج متهم به رابطه با داعش 14 نفر را در سن برناردينوي كاليفرنيا به قتل رساندند. پس از آن دونالد ترامپ خواستار «بسته شدن كامل مرزهاي آمريكا» به روي مسلمانان شد. پيشتر نيز اين نامزد پيشتاز براي نمايندگي حزب جمهوري‌خواه در انتخابات رياست جمهوري آمريكا طرح تعطيلي مساجد و ثبت كردن نام آمريكايي‌هاي مسلمان را مطرح كرده بود. او در توجيه طرحش گفته بود: «ما هيچ گزينه ديگري نداريم.» در فرانسه، حزب راستگراي جبهه ملي، مشابه ترامپ آمريكايي است. پس از حملات تروريستي ماه گذشته در فرانسه، حزب جبهه ملي در دور نخست انتخابات منطقه‌اي كه روز ششم دسامبر برپا شد، با اختلاف كم موفق شد بزرگ‌ترين سهم را در آراي ملي به خود اختصاص دهد. اين حزب موفق شد آراي 6 منطقه از مجموع 13 منطقه را به خود اختصاص دهد. ماري لوپن، رهبر اين حزب و برادرزاده‌اش هر يك توانستند بيش از 40 درصد آرا را به خود اختصاص دهند. البته ترامپ و لوپن تنها نيستند. حمايت‌ها از جناح راست پوپوليست در آمريكا و بخش‌هاي مختلف اروپا از زمان جنگ جهاني دوم تاكنون، به حدي بي‌سابقه رسيده است.

 

باوجود تروريسم در پس زمينه، اين مروجان ترس و دلهره، تهديدي جدي عليه باز بودن و تحمل‌پذيري جوامع غربي محسوب مي‌شوند. حتي پيش از حملات اخير هم، پوپوليست‌هاي جناح راست فعاليت‌هاي خود را شدت بخشيده بودند. از ماه اكتبر، ترامپ، تد كروز و بن كارسون- نامزدهايي كه كمتر توهين مي‌كنند اما با كمي اختلاف تقريبا به همان اندازه افراطي هستند- در نظرسنجي‌ها موفق شده بودند در مجموع حمايت 50 درصد از راي‌دهندگان جمهوري‌خواه را به خود اختصاص دهند. در اروپا هم پوپوليست‌ها در لهستان و مجارستان در قدرت هستند و در سوييس و فنلاند در ائتلاف دولت جاي دارند. پوپوليست‌ها در نظرسنجي‌هاي فرانسه و هلند در صدر هستند و در سوئد هم حمايت از آنان در بالاترين ركورد تاريخي قرار دارد. به احتمال زياد خانم لوپن در سال 2017 به دومين دور انتخابات رياست‌جمهوري راه خواهد يافت. شايد هم برنده شود. گر چه پوپوليست‌ها با يكديگر تفاوت دارند، اما سنگ بناي همه آنها را اقتصاد و ناامني فرهنگي تشكيل مي‌دهد. بيكاري در اروپا و ركود دستمزدها در آمريكا به خيل سفيدپوستان شاغلي كه سن بالايي دارند، آسيب زده است، افرادي كه مشاغلشان به‌خاطر جهاني‌شدن و تكنولوژي مورد تهديد قرار گرفته است. آنها از اين موضوع شكايت مي‌كنند كه مهاجران مزاياي آنان را از ايشان مي‌ربايند و مرتكب جرم مي‌شوند و به آداب و رسوم محلي بي احترامي مي‌كنند. مهم‌تر از همه با وجود بحران مالي و ركود اروپا، اين نخبگان خودخواه و ناتوان واشنگتن و بروكسل هستند كه هرگز تاوان اشتباهاتشان را نمي‌پردازند.

 

تروريسم پول نفت را صرف تنفر خود مي‌كند و شايد حتي نياز به پوپوليسم را افزايش دهد. هر كجا كه داعش حملات خونباري را شكل مي‌دهد يا سازماندهي مي‌كند، ترس مهاجران و خارجي‌ها افزايش مي‌يابد. همزمان با اينكه دوران گروه‌هاي تروريستي به پايان مي‌رسد، پاياني كه گاهي اجتناب‌ناپذير است، ناكارآمدي نخبگان حاكم بيش از پيش مشخص مي‌شود. وقتي كه رهبران در واكنش به اين وضعيت نسبت به اتهام‌زني به دين اسلام هشدار مي‌دهند و در عوض بر كنترل اسلحه تمركز مي‌كنند، يعني همان‌ كاري كه اوباما در تاريخ 6 دسامبر طي سخنراني خود از دفتر بيضي شكل كاخ سفيد انجام داد، پوپوليست‌ها آن را بيشتر به‌عنوان يك نوع «گفتار سياسي» براي دستيابي به كمترين توهين تلقي مي‌كنند.

 

عقايد پوپوليستي بايد شكست بخورند. ترامپ طرح خود را با رفتار آمريكا با افرادي كه هنگام جنگ جهاني دوم تابعيت دوگانه ژاپني-آمريكايي داشتند، مقايسه مي‌كند. او اين‌گونه مي‌گويد: همان‌گونه كه دولت رونالد ريگان بعدها دريافت، سياست فرانكلين رزولت مبتني بر «تعصب نژادي» بود. احياي بيگانه‌هراسي اما به آمريكا آسيبي شديد وارد خواهد كرد و به داعش خدمات فراوان خواهد رساند. خانم لوپن موانع اقتصادي مخربي را ايجاد خواهد كرد و با طرح موضوع جدايي از يورو اقتصاد را فلج خواهد كرد. ويكتور اوربان، نخست‌وزير مجارستان قصد دارد يك «حكومت غيرليبرال» را پايه‌ريزي كند و به روسيه تحت حكومت ولاديمير پوتين به‌عنوان يك الگو نگاه مي‌كند. حتي وقتي كه پوپوليست‌ها در قدرت نيستند هم به كار خود ادامه مي‌دهند.

 

هيچ‌كس نبايد مشقت‌هايي را كه روي كار آمدن پوپوليست‌ها به بار مي‌آورد، دست كم بگيرد. برخي از سياستمداران با گذاشتن نام فاشيست يا افراط‌گرا بر آنها عقايد‌شان را رد مي‌كنند. اما آيا راه بهتري هم هست؟ نشريه اكونوميست از اصولي كه پوپوليست‌ها از آنها تنفر دارند، حمايت مي‌كند، بازارهاي آزاد، مرزهاي باز، جهاني‌سازي و حركت آزادانه افراد. اكونوميست انتظار ندارد رهبران پوپوليست را با توضيحات خود قانع كند، اما راي دهندگان خردگرا هستند و اغلب آنها به‌زودي سخنان خوش‌بينانه‌تري نسبت به حمله به يك جهان خطرناك خواهند شنيد. بخشي از راه‌حل در قدرت ايده‌هاي ليبرال نهفته است. فناوري‌هاي نو، رفاه و تجارت بيش از بيگانه‌هراسي بر بي‌اعتمادي‌هاي مردم مرهم خواهد گذاشت. راه غلبه بر اين نفرت‌ها، رشد اقتصادي است نه ديواركشيدن بر مرزها. راه شكست دادن تروريسم كمك خواستن از مسلمانان است نه اينكه آنان را به‌عنوان يك دشمن تهديد كنيم.

 

احزاب اصلي بايد اين موضوع را با صداي رسا و مطمئن اعلام كنند. سياستمداران همچنين بايد در برابر اين شكايت پوپوليست‌ها كه دولت از شهروندان خود غافل است، بايستند. بايد به امنيت توجه شود.
كوتاهي اوباما در اعزام نيروهاي بيشتر براي شكست خليفه خودخوانده داعش در سوريه و عراق، اغلب آمريكايي‌ها از جمله بسياري از فرماندهان فعلي و سابق ارتش را متقاعد نكرده است. در اروپا هم آژانس‌هاي نظارت بر اجراي قانون از انتشار اطلاعات خودداري مي‌كنند. اتحاديه اروپا بايد موج مهاجران را در مرزها مديريت كند و به آنهايي كه ويژگي‌هاي لازم را دارند، پناهندگي و اجازه كار بدهد و كمكشان كند تا در جامعه غربي خود را بيابند. راه شكست دادن پوپوليست‌ها در صندوق‌هاي راي است. اكثريت ميانه‌رو مسوول است تا خود را نشان دهد و در كنار نامزدهايي كه در راه جامعه باز و تحمل‌پذيري مبارزه مي‌كنند، بايستد.


 
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع: اخبار سياسي
[ ۲۲ آذر ۱۳۹۴ ] [ ۱۰:۵۷:۰۴ ] [ M.FALAH ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
$Description = 'توضیحات تراکنش تستی'; // Required $Email = 'UserEmail@Mail.Com'; // Optional $Mobile = '09123456789'; // Optional $CallbackURL = 'http://www.yoursoteaddress.ir/verify.php'; // Required $client = new SoapClient('https://sandbox.zarinpal.com/pg/services/WebGate/wsdl', ['encoding' => 'UTF-8']); $result = $client->PaymentRequest( [ 'MerchantID' => $MerchantID, 'Amount' => $Amount, 'Description' => $Description, 'Email' => $Email, 'Mobile' => $Mobile, 'CallbackURL' => $CallbackURL, ] ); //Redirect to URL You can do it also by creating a form if ($result->Status == 100) { echo' '; } else { echo 'ERR: ' . $result->Status; }
[ ]
.: Weblog Themes By bigsite :.

درباره وبلاگ

ترنـــــــــــــج نگاهي متفاوت تنها براي شــــــــــــما
پنل کاربري
نام کاربري :
پسورد :
نظرسنجی
عملكرد اوليه و كلي ترنج
ضعيف
متوسط
خوب
بسيار خوب
     نتیجه

لينک هاي تبادلي
فاقد لینک
تبادل لينک اتوماتيک
لينک :
خبرنامه
عضويت لغو عضويت
امکانات وب