TORANJ
نويسندگان
عضويت
نام کاربري :
پسورد :
تکرار پسورد:
ايميل :
نام اصلي :
آمار
امروز : 15
ديروز : 13
افراد آنلاين : 1
همه : 3148
پيوندهاي روزانه
لينكي ثبت نشده است
چت باکس

همزمان با روز برجام، هزار خط اعتبار اسنادي (ال‌سي) در مجموعه بانك‌هاي كشور در محورهاي مختلف از جمله مواد اوليه و صنعت نفت و گاز گشايش مي‌يابد. بر اين اساس روز گذشته در گردهمايي كه در پارلمان بخش خصوصي برگزار شد، ديپلمات‌ها، بازرگانان و بانكداران كشور براي روز برجام با يكديگر هماهنگ شدند. در اين نشست، مجيد تخت روانچي با ابراز اميدواري به اجراي برجام تا چند روز آينده تاكيد كرد: از روز برجام، موانع فعاليت‌هاي اقتصادي برطرف خواهد شد. بنابراين براي آن روز بايد كاملا آمادگي داشته باشيم؛ چراكه اگر نتوانيم از روز اجرا كار را شروع كنيم، قطعا خود را سرزنش خواهيم كرد. به گفته وي، در روز برجام كشورهاي اروپايي و آمريكايي متعهد شدند آيين‌نامه‌هاي مجزايي را آماده و منتشر كنند كه چون نقشه راهي براي بنگاه‌هاي اقتصادي در زمان لغو تحريم‌ها است. در اين نشست، نمايندگان بانك مركزي نيز از نهايي شدن مذاكرات ايران با بانك مسقط عمان براي گشايش اعتبار اسنادي خبر دادند و اعلام كردند: براساس مذاكرات انجام شده، اين بانك 200 تا 250 ميليون دلار اعتبار اسنادي براي ايران در نظر گرفته است. از سوي ديگر، ايران با بانك ICBC چين نيز مذاكرات جدي را در حوزه فاينانس و عمليات خزانه‌داري بانك‌ها آغاز كرده است.
 

گروه بازرگاني: بعد از 4 سال اعتبار اسنادي گشايش خواهد يافت و راه مراودات بين‌المللي براي فعالان اقتصادي هموارتر خواهد شد. اين وعده تيم مذاكره‌كننده هسته‌اي به بخش خصوصي است؛ به‌طوري كه به گفته آنها، با اجرايي شدن برجام، طبق هماهنگي‌هاي صورت گرفته با بانك‌هاي خارجي در محورهاي مختلف، 1000 خط اعتبار اسنادي گشايش خواهد يافت. روز گذشته نشستي با حضور معاون اروپا و آمريكاي وزير امور خارجه، نمايندگان بانك مركزي، مديران عامل بانك‌هاي كشور و فعالان اقتصادي در اتاق ايران برگزار شد كه در آن مديران عامل و نمايندگان بانك‌هاي كشور آمادگي خود را براي اجراي برجام اعلام كردند. موارد بانكي، پولي و مالي برنامه جامع اقدام مشترك در پرونده هسته‌اي از سوي مجيد تخت‌روانچي مطرح شد تا بر اين اساس فعالان اقتصادي و مديران عامل بانك‌ها اقداماتي كه تاكنون صورت گرفته و موارد در دست اجراي خود را اطلاع دهند. بر اين اساس، جديدترين اقدامات بانك مركزي در جهت مذاكره با همتايان خارجي خود و مديران عامل بانك‌هاي بين‌المللي مطرح شد. نمايندگان حاضر از سوي بانك مركزي اعلام كردند كه بعد از اجرايي شدن برجام، اين بانك با بانك ICBC در حوزه فاينانس و عمليات خزانه‌داري همكاري خود را آغاز مي‌كند. همچنين بانك مسقط نيز براي گشايش اعتبار اسنادي ۲۰۰ تا ۲۵۰ ميليون دلاري اعلام آمادگي كرده‌ است. كارشناسان اقتصادي معتقدند در برقراري ارتباطات تجاري، بانك‌هاي بزرگ نقش هموار ساختن راه را ايفا مي‌كنند. به عبارت ديگر ضروري است كه بانك‌هاي بزرگ طلايه دار ارتباط با ايران باشند؛ چراكه ورود اين بانك‌ها نشان از كاهش ريسك دارد و به‌واسطه آن بانك‌هاي كوچك‌تر نيز با ايران وارد همكاري خواهند شد. بانك ICBC يك بانك چيني در حوزه بازرگاني و صنعتي است. اين بانك فعاليت زيادي در آمريكا دارد. بنابراين اگر گشايش اعتبارات اسنادي با اين بانك به نتيجه نهايي برسد، نشان‌دهنده آن است كه بانك‌هاي بزرگ موفق به جمع‌بندي مشخصي با آمريكا در زمينه لغو تحريم‌ها شده‌اند. همچنين 07/ 61 درصد سهام بانك مسقط به عماني‌ها و 93/ 38 درصد ديگر آن به غير عماني‌ها اختصاص دارد. از كل سهام بانك مسقط 86/ 15 درصد آن مختص كشورهاي GCC (شامل كشورهاي بحرين، كويت، عمان، قطر، عربستان سعودي و امارات متحده عربي) بوده، 08/ 0 درصد آن به ساير كشورهاي عربي و 18/ 23 درصد آن نيز به كشورهاي خارجي غير از كشورهاي مذكور اختصاص دارد.

معاون اروپا و آمريكاي وزير امورخارجه در اين نشست گفت: از روز اجراي برنامه جامع اقدام مشترك (برجام)، كشورهاي اروپايي و آمريكا به‌طور مجزا آيين‌نامه‌هاي اجرايي برجام را منتشر مي‌كنند و در اختيار همه قرار مي‌دهند. مجيد تخت‌روانچي در جمع اعضاي هيات اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي ايران و مديران عامل بانك‌ها افزود: بحث‌هاي فشرده‌اي در روزهاي گذشته داشتيم كه شامل بحث‌هاي فني و مرتبط با رفع تحريم‌ها بوده است؛ يكي از موارد مهم، دستورالعمل‌هاي اجراي برجام بود. وي افزود: براساس برجام، كشورهاي اروپايي و آمريكايي متعهد شدند آيين‌نامه‌هاي مجزايي را آماده و منتشر كنند؛ اين آيين‌نامه‌ها از اهميت زيادي برخوردار است چون نقشه راهي است كه بنگاه‌هاي اقتصادي براساس آن در زمان لغو تحريم عمل مي‌كنند. معاون اروپا و آمريكاي وزارت خارجه اضافه كرد: متن برجام از جهتي شايد براي برخي سنگين باشد؛ بنابراين آيين‌نامه‌هاي اجرايي، پرسش‌هاي محتمل بخش‌هاي مختلف از جمله اقتصادي را پاسخ مي‌دهد؛ در اين زمينه اتاق بازرگاني ايران نيز اعلام كرده است كه آيين‌نامه اجرايي را به زبان فارسي منتشر خواهد كرد. معاون اروپا و آمريكاي وزير امور خارجه گفت: تيم مذاكره‌كننده در شرايطي كه مذاكرات اصلي تمام شده بود، درگير بحث‌هاي ريزي بود كه پيش از رسيدن به وقت اجرا بايد انجام مي‌داد. وي گفت: هم اكنون آخرين روزهاي قبل از اجرايي شدن برجام است و اميدواريم در چند روز آينده كارها به سرانجام برسد. تخت‌روانچي درباره آيين‌نامه‌هايي كه قرار است روز اجراي برجام منتشر شود نيز توضيح داد: اين آيين‌نامه‌ها به پرسش‌هايي مبني براين كه بعد از اجرايي شدن برجام در بخش‌هاي مختلف به‌ويژه در مسائل اقتصادي چه اتفاقي رخ مي‌دهد، پاسخ مي‌دهد.

وي با تاكيد بر اينكه با اجراي برجام همه تحريم‌هاي اقتصادي، تجاري و بانكي لغو مي‌شود، گفت: همه تحريم‌هاي اتحاديه اروپا و آمريكا، چه تحريم‌هايي كه براساس دستورالعمل رئيس‌جمهوري بوده و چه آنهايي كه براساس مصوبه كنگره آمريكا اعمال شده‌اند، لغو خواهند شد. وي افزود: تحريم‌هاي اروپايي و آمريكايي روز كاغذ لغو شده‌اند و از روز اجرا بدون نياز به تصويب جديد، اتوماتيك‌وار لغو خواهند شد. تخت‌روانچي، چند بند مرتبط با فعاليت‌هاي بانكي مطرح شده در برجام را قرائت كرد و گفت: از روز اجرايي برجام، موانع هرگونه فعاليت‌هاي اقتصادي برطرف خواهد شد و به‌دنبال آن زمينه‌هاي زيادي براي فعاليت‌هاي اقتصادي باز مي‌شود؛ به‌عنوان نمونه براي بازگشايي ال.سي از روز اجرا هيچ منعي وجود نخواهد شد. تخت‌روانچي با تاكيد بر اينكه براي آن روز بايد كاملا آمادگي داشته باشيم، گفت: اگر نتوانيم از روز اجرا كار را شروع كنيم، قطعا خود را سرزنش خواهيم كرد.وي ادامه داد: در متن برجام چند ماده وجود دارد كه براساس آن اگر گروهي بخواهند مانع تراشي كنند پيش‌بيني شده است كه در آن شرايط چه كارهايي بايد انجام شود. به گفته وي، در چند ماده از متن برجام، طرفين تعهد مي‌دهند كه تحريم‌ها بازگشت داده نخواهد شد و در اجراي برجام اختلال ايجاد نشود. اين مقام مسوول در وزارت خارجه گفت: طرف مذاكره ما دولت‌هايي‌اند كه با آنها مذاكره كرده‌ايم و ما آنها را مسوول اجراي برجام مي‌دانيم. وي با اشاره به حضور هيات‌هايي از كشورهاي خارجي به ايران گفت: شروع ورود هيات‌هاي اقتصادي و سياسي خارجي بعد از توافق ژنو بود اما بعد از توافق تابستان امسال، حضور هيات‌ها شتاب بيشتري گرفت. وي اضافه كرد: اين كه چرا هيات‌هاي اروپايي در روزهاي اخير بيش از ديگر كشورها به ايران مي‌آيند، نتيجه اين واقعيت است كه در سال‌هاي اخير آنها خود را از بازار ايران محروم كرده بودند و اكنون آمده‌اند كه ما نيز از حضور آنها استقبال مي‌كنيم؛ اما آنها بايد بدانند كه ما هستيم كه طرفمان را انتخاب مي‌كنيم.

وي اضافه كرد: آنها بايد بدانند كه ايران دچار ذوق‌زدگي نشده است؛ كشورهايي كه چند سال غايب بوده‌اند بايد بدانند كه تصميم‌گير نهايي براي همكاري‌هاي مختلف از جمله همكاري‌هاي اقتصادي خودمان هستيم. پيشنهادها را ما بررسي مي‌كنيم و تصميم مي‌گيريم كه در هر بخش با چه كشورهايي مي‌خواهيم كار كنيم؛ سياست دولت اين است كه انتخاب شركاي تجاري را خودش و با توجه به منافع ملي انجام دهد. وي اضافه كرد: سياست دولت تاكيد بر اقتصاد مقاومتي است؛ ما از اقتصاد همراه با تعامل با كشورهاي مختلف استفاده مي‌كنيم و اين سياست به‌طور قطع ادامه پيدا خواهد كرد، اما تعامل اقتصاد با ديگر كشورها مكمل اقتصاد مقاومتي است. معاون اروپا و آمريكاي وزير امور خارجه در حاشيه اين نشست در جمع خبرنگاران گفت: ايران زمان مشخصي براي آغاز اجراي برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) اعلام نكرده است و اخباري مبني بر تاخير و به تعويق افتادن زمان اجراي برجام صحت ندارد. تخت‌روانچي در مورد مشخص نبودن زمان اجراي برجام گفت: پيش‌بيني اينكه بتوانيم روز مشخصي را براي اجراي برجام اعلام كنيم بسيار دشوار است. اقداماتي كه به دنبال توافق هسته‌اي بايد انجام مي‌داديم زمانبر بود و از طرف ديگر، پاسخ دادن به اين پرسش كه كار چه زماني به اتمام مي‌رسد، سخت است. تخت‌روانچي ضمن ابراز اميدواري از اينكه در چند روز آينده به روز اجراي برجام برسيم، گفت: كار طرف ما راحت تر بود و مي‌دانست كه به محض اعلام آژانس بايد تعهدات خود را عملي و تحريم‌ها را برطرف كند. معاون اروپا و آمريكاي وزير امور خارجه در حاشيه اين نشست در جمع خبرنگاران در ارتباط با تغيير قلب رآكتور اراك نيز گفت: يكي از تعهدات ما اين است كه اراك نوسازي شود؛ تمام آنچه قرار بود در اراك انجام شود در حال اجرا است. بخشي از كار در اراك توسط مهندسان ايراني انجام خواهد شد. در اراك قرار است قلب جديد طراحي شود.

تخت‌روانچي اضافه كرد: در ارتباط با تغييرات انجام شده در رآكتور اراك، سندي بين ايران و كشورهاي غربي به امضا رسيده كه مبناي كار قرار مي‌گيرد و براساس آن سهم هر كشور مشخص شده است. وي در بخش ديگري از اين نشست، در پاسخ به پرسشي مبني بر اينكه تكليف و سرنوشت تحريم‌هاي جديد چه مي‌شود؟ گفت: ما اعلام كرده‌ايم كه نبايد عملي انجام شود كه برخلاف روح و متن توافق باشد؛ چنانچه با نقض فاحش توافق روبه‌رو شويم، مكانيزم‌هاي لحاظ شده در توافق را فعال خواهيم كرد. معاون اروپا و آمريكاي وزير امور خارجه در مورد مصوبه اخير كنگره آمريكا در مورد ويزاي افرادي كه به ايران سفر داشته باشند نيز گفت: وزير خارجه آمريكا اعلام كرده است اين مصوبه در بودجه سالانه مطرح شده است؛ اجراي آن به‌گونه‌اي خواهد بود كه خلاف برجام نباشد. تخت‌روانچي در ادامه گفت: سياست دولت تعامل سازنده با جهان به‌ويژه همسايگان است كه البته اين تعامل در چارچوب اصولي كه براي خود تكليف كرده‌ايم، انجام خواهد شد. كار اقتصادي با كشورهاي مختلف براي ما اهميت دارد اما رعايت اصول، برايمان ارجح است. معاون اروپا و آمريكاي وزير امور خارجه گفت: رويكرد دولت ايران دشمناني دارد؛ اكنون نمونه‌اش را در منطقه و از طرف كنگره آمريكا مشاهده مي‌كنيم؛ ما بايد هوشيار باشيم و تحركات دشمنان را رصد كنيم. مدير ارتباطات اداره بين‌الملل بانك مركزي نيز در ادامه اين نشست اعلام كرد: بانك‌هاي بزرگ و كوچك زيادي با ما مذاكره كرده‌اند. تمامي خدمات مرتبط با سيستم‌هاي بانكي و پولي و حتي آنهايي كه به صراحت در دوره برجام ذكري از آنها نشده اجرايشان براي ايران مجاز خواهد بود. حسن يعقوبي افزود: خط‌ مشي بانك مركزي تعامل نزديك با جامعه بين‌الملل است كه بر اين اساس فرآيندسازي كرده‌ايم و ايجاد روابط كارگزاري بانكي و مالي مرتبط با سيستم جاري و بين‌المللي در دستور كار قرار مي‌‌گيرد.

وي با اشاره به اينكه يكي از سوالات اين است كه ايران چقدر در استانداردسازي و رعايت مقررات بين‌المللي پيشرو بوده است، خاطرنشان كرد: استانداردسازي و شبكه بانكي فراتر از بانك مركزي است، اما بايد بدانيم كه مديريت انتظارات در دوره برجام بسيار مهم است؛ چرا كه در زمان لغو تحريم بسياري از بانك‌ها با ايران ارتباط نداشته‌اند و فعالان اقتصادي نبايد انتظار داشته باشند كه پس از برجام با همه بانك‌هاي دنيا ارتباط داشته باشيم. اين مساله منطقي نيست. يعقوبي به اين نكته اشاره كرد كه بانك‌هاي بين‌المللي براساس سياست‌هاي داخلي و موضع سهامدارانشان با ايران همكاري مي‌كنند و در اين مقطع بانك‌هاي زيادي براي همكاري با ايران ابراز علاقه‌مندي كرده‌اند. وي به همكاري با يكي از بزرگ‌ترين بانك‌هاي جهان با نام ICBC اشاره كرد و گفت: اين بانك شبكه گسترده‌اي دارد كه مذاكره جدي با ايران انجام داده و قرار است در حوزه فاينانس و عمليات خزانه‌داري با آنها وارد عمل شويم. البته با بانك‌هاي كوچك هم مذاكراتي انجام داده‌ايم و در برخي از آنها حساب باز كرده‌ايم. وي به اعلام آمادگي بانك مسقط (پايتخت عمان) براي گشايش اعتبار اسنادي اشاره كرد و گفت: 200 تا 250 ميليون دلار براي گشايش اعتبار اسنادي از اين بانك براي ايران در نظر گرفته شده است. البته ما در مركز مبادلات ارزي نيز يك كد براي مسقط باز كرديم و زمينه براي بانك‌هاي ايراني فراهم است. وي در توضيح بيشتر در مورد برقراري سوئيفت نيز گفت: براساس اجراي برجام از همه خدمات بانكي و مالي استفاده مي‌كنيم كه سوئيفت را هم شامل مي‌شود و مشكلي در اين زمينه نداريم. اما بانك مركزي براساس تحريم از عضويت در سوئيفت محروم شد و الان بايد به‌عنوان عضو جديد به سوئيفت ملحق شود. وي در مورد زمان ورود به سوئيفت گفت: ما نمي‌گوييم امروز كه برجام اجرا شد، فردا سوئيفت برقرار مي‌شود بلكه بانك مركزي از روز اجرايي شدن برجام اقدام كرده و ظرف دو هفته موضوع به نتيجه خواهد رسيد.

 

 

تلاش براي برقراري روابط كارگزاري بانكي با دنيا

عبدالرسول دري اصفهاني عضو بانكي و مالي گروه مذاكره‌كننده ايران و مشاور رئيس كل بانك مركزي در نشست مذكور اظهار كرد: بانك مركزي در ۳ ماه اخير در حال تلاش براي ايجاد روابط كارگزاري با بانك‌هاي بين‌المللي است كه در اين زمينه به موفقيت‌هايي هم دست پيدا كرده و برخي بانك‌هاي بين‌المللي نيز پذيرفته‌اند كه روابط كارگزاري با ايران را برقرار كنند. وي افزود: موضوع مهمي كه در كنار برقراري روابط كارگزاري بايد به آن توجه كرد، برقراري روابط با بيمه‌هاي اعتبار صادراتي است؛ چراكه برجام اجازه گشايش اقتصادي براي ايران را مي‌دهد. بنابراين بانك‌ها نيز بايد براي تداوم فعاليت بانكي و تامين مالي خود با ايران پشتيباني شوند. وي تصريح كرد: گشايش اعتبارات اسنادي آسان‌ترين مساله پيش روي سيستم بانكي در دوره برجام است كه مساله‌اي مهم به شمار مي‌رود، اما مهم‌تر از آن جذب سرمايه‌گذاران خارجي بوده كه پشتيباني آنها مستلزم ورود بيمه‌هاي اعتباري دنيا است. به گفته دري اصفهاني، حتي اگر يك سرمايه‌گذار خارجي منابع ارزي خود را به ايران بياورد، بايد فاينانس را از طريق موسسات مالي بين‌المللي صورت دهد، اما اين موسسات پوشش بيمه‌اي صندوق‌هاي ضمانت خود را نياز دارند تا ريسك آنها را تضمين كنند. وي اظهار كرد: در اين راستا، با بيمه‌هاي اعتباري بين‌المللي از جمله هرمس، كوفست و ساچه مذاكراتي صورت گرفته، اما اولين شرط آنها براي برقراري روابط بيمه‌اي اين است كه معوقات ايران به اين سيستم‌هاي بيمه‌اي پرداخت شود كه البته ايجاد معوقات به دليل نبود منابع مالي در ايران نبوده است. بلكه در سايه تحريم‌ها امكان نقل‌وانتقالات پولي وجود نداشت.

عضو بانكي و مالي گروه مذاكره‌كننده ايران خاطرنشان كرد: البته ما هنوز نمي‌دانيم كه قرارداد بعدي كه با اين موسسات بيمه‌اي منعقد خواهد شد، چه شرايطي دارد ضمن اينكه سرمايه‌گذاران هم نگران برقراري مجدد تحريم‌ها هستند و بايد شرايط بازيافت سرمايه‌گذاري خود را بدانند. دري اصفهاني گفت: قبل از سفر رئيس‌جمهوري به ايتاليا و فرانسه بايد مسائل مربوط به بيمه اعتباري كوفست و ساچه حل و فصل شود. اين مقام مسوول در حاشيه اين نشست در جمع خبرنگاران با تاكيد بر اينكه با اجراي برجام تمام ذخاير ارزي ايران آزاد مي‌‎شود و عرضه ارز افزايش مي‌يابد، گفت: نوسانات نرخ ارز به هيچ‌وجه پايدار نيست، چرا كه ارز مانند ساير كالاها تابع عرضه و تقاضا است. وي افزود: طي سال‌هاي تحريم دسترسي ما به ذخاير ارزي محدود بوده و طبق برجام از روز اجرا تمام ذخاير ارزي ايران آزاد مي‌شود و عرضه ارز در مقايسه با امروز افزايش مي‌يابد. وي تصريح كرد: مردم نبايد گول اين موضوع را بخورند كه قيمت ارز افزايش مي‌يابد، چراكه با دسترسي به ذخاير ارزي عرضه آن در بازار افزايش مي‌يابد و نرخ‌ها به تبع اين موضوع شكسته مي‌شود.به گفته عضو بانكي و مالي گروه مذاكره‌كننده ايران، مساله ديگري كه بايد در دستور كار قرار بگيرد بحث بازيافت سرمايه‌گذاري خارجي‌ها در ايران در صورت تحريم مجدد خواهد بود كه بايد به اين موضوع نيز توجه شود كه اين بازيافت به چه صورت باشد. محسن جلال‌پور رئيس اتاق ايران گفت: بايد واقعيت‌ها در اجراي برجام مورد توجه قرار بگيرد و نبايد اجازه بدهيم كه انتظارات و توقعات بي‌جا، شيريني و حلاوت آن را از بين ببرد.

وي افزود: بايد كم شدن توقعات مورد توجه قرار بگيرد. در حال حاضر تعداد زيادي ال‌سي آماده گشايش است. مي‌توان گفت حدود 10 روز آينده برجام اجرا و تحريم‌ها لغو خواهد شد. جلال‌پور به اين نكته نيز اشاره كرد كه بايد آمادگي لازم براي شرايط جديد وجود داشته باشد تا بتوانيم بيشترين بهره را از اجراي برجام ببريم. جلال‌پور در ادامه صحبت‌هاي خود با اشاره به تاثير زمان اجراي برجام بر بازار گفت: اگرچه بازار به دليل تغيير در شرايط كشورهاي همسايه همچنين مساله ايران و عربستان، افت قيمت نفت و وضعيت ركود نوساناتي را تجربه كرده اما نمي‌توان تمام نوسانات بازار را به روز اجرايي شدن برجام مرتبط كرد اگرچه بي‌تاثير نيز نبوده است. جلال‌پور همچنين بحث نوسانات نرخ ارز را بسيار گسترده خواند و گفت: اين موضوع به حدي حساس است كه برخي كشورها حاضرند ارزش پول ملي خود را كاهش دهند تا وارد فضاي صادراتي دنيا شوند. وي به سفر هيات‌هاي تجاري خارجي طي 9 ماه گذشته به ايران اشاره كرد و گفت: 350 هيات تجاري و اقتصادي در طول اين مدت نمايندگان 48 كشور دنيا با بيش از 3 هزار و 700 نفر به ايران آمدند و 80 تفاهم‌نامه در اين زمان امضا شده و ارتباطات خوبي شكل گرفته است. اما كشورهاي طرف مقابل اجازه نداشته‌اند تا قبل از روز اجرايي شدن برجام قراردادها را دنبال كنند و پيش‌بيني ما اين است كه در زمينه‌هاي مختلف از جمله نيروگاه‌ها، سدسازي و خودروسازي و پتروشيمي و نفت و گاز نسبت به بخش‌هاي ديگر جلوتر عمل كرده و به سرعت پس از برجام به سمت اجرايي شدن اين قراردادهاي پيش برويم و بعد از آن بنگاه‌هاي كوچك و متوسط اين رويه را دنبال خواهند كرد.

جلال‌پور تصريح كرد: بيش از هزار ال‌سي در روز اجراي برجام گشايش خواهد يافت و اين ال‌سي‌ها در بخش مواد اوليه كارخانه‌ها و همچنين صنعت، نفت و گاز و پتروشيمي خواهد بود. وي در ادامه صحبت‌هاي خود با تاكيد بر اينكه بحث نرخ ارز اثر رواني بر اقتصاد كشور دارد، گفت: بايد در اين مساله دقت شود تا اقتصاد كشور لطمه نبيند. رئيس اتاق ايران به قيمت ارز در بودجه سال 95 نيز اشاره كرد و گفت: مشخص كردن يك قيمت براي نفت و ارز در بودجه به اعتقاد ما موجب فساد و ابهام مي‌شود و پيشنهادمان اين است كه دولت يك عدد ريالي مشخص را در بودجه در نظر بگيرد و با سيستم شناور مديريت و عرضه و تقاضا و بازار رقابتي قيمت ارز را مشخص كند. مجيد قاسمي، مديرعامل بانك پاسارگاد، تحريم‌ها را تجربه سنگيني براي ايران برآورد كرد و گفت: دراين دوران تجربيات ارزشمندي به‌دست آمد و به ما ثابت كرد كه بايد بيش از گذشته به منابع و ظرفيت‌هاي خود توجه كنيم. از سوي ديگر امروز بايد در چارچوبي مشخص و براساس انتظارات بجا قدم برداريم. وي درادامه به اقتصاد مقاومتي اشاره و تعامل با كشورهاي ديگر را بخشي از آن عنوان كرد و ادامه داد: به‌طور قطع پس از اجراي برجام هزينه نقل‌و‌انتقالات بانكي كاهش پيدا مي‌كند و با سهولت انجام مي‌شود. بند اول اقتصاد مقاومتي به مشاركت صددرصدي آحاد جامعه مربوط مي‌شود و در اين رابطه بخش خصوصي مي‌تواند پرچمدار باشد. وي در مورد سوئيفت گفت: در حال حاضر سوئيفت بانك‌هاي خصوصي قطع نيست و در زمان تحريم هم توانسته‌اند خدمات خوبي را ارائه دهند؛ اما به‌واسطه چند كارگزاري محدود. ما در دوره گذشته ارتباطمان با كارگزاران قطع بوده و اين امر مشكلاتي را به‌وجود آورده است. بنابراين اگر قرار است هزينه نقل‌وانتقالات كاهش يابد، بايد سوئيفت راه‌اندازي شود. در غير اين صورت اين امر نيز به تعويق خواهد افتاد.

كوروش پرويزيان، رئيس كميسيون پول و بازار سرمايه اتاق ايران و مديرعامل بانك پارسيان، ضمن تاكيد بر لزوم حفظ و تقويت آنچه در طول تحريم‌ها به دست آورديم، اعلام كرد: پس از اجراي برجام تعامل مثبت بين شبكه بانكي و فعالان اقتصادي از سرگرفته مي‌شود. درهمين راستا نظام بانكي كشور مطابقت و هماهنگ شدن با استانداردهاي بين‌المللي را در دستوركارخود قرار داده است و با جديت موضوع آموزش مباحث روز بانكي را پيگيري مي‌كند. پرويز عقيلي، مديرعامل بانك خاورميانه، طي ارائه گزارشي از آنچه براي دوران پسابرجام انجام شده است، گفت: لازم است گروهي را متشكل از نماينده بانك مركزي و وزارت امور خارجه تشكيل دهيم و با بررسي 42 تحريمي كه عليه ايران اعمال شد، راه‌هاي جلوگيري از تكرار آنها را پيدا كنيم. وي همچنين درباره مذاكراتي كه با 3 بانك خارجي انجام داده‌اند، گفت: در اين راستا اسناد و مدارك نيز رد و بدل شده و در انتظار لغو تحريم‌ها هستيم. ولي ضرابيه، رئيس هيات‌مديره بانك سامان نيز اظهار كرد: ظرف 5 سال گذشته، بين 4 تا 6 ميليارد دلار عمليات ارزي توسط اين بانك انجام شد كه بيشتر در زمينه دارو بود. وي از بخش خصوصي خواست كه در دوره جديد، براي ارائه اطلاعات شفاف‌تر و شناخت بيشتر از مشتريان بانك‌ها، همكاري‌هاي لازم را به عمل آورند. حسن قاليباف، مديرعامل شركت بورس اوراق بهادار تهران خاطرنشان كرد: بحث سرمايه‌گذاري خارجي در درجه اول به روابط بانكي مربوط مي‌شود و اگر چالش‌هاي مربوط به اين بخش برطرف شود، بازار سرمايه براي جذب اين سرمايه‌گذاري‌ها مشكل خاصي ندارد. وي در ادامه به اثرپذيري بازار سرمايه از اجراي برجام اشاره و دراين مورد تشريح كرد: سرمايه‌گذار خارجي با آوردن نقدينگي به كشور به بازارسرمايه كمك مي‌كند و از طرف ديگر به دليل كاهش فشارهاي متعدد بر بنگاه‌هاي اقتصادي، قدرت عمل آنها افزايش مي‌يابد و اين‌گونه فعاليت بورس نيز بيشتر مي‌شود. اين مقام مسوول كل سرمايه حاضر در بازار سرمايه را 310 هزار ميليارد تومان برآورد كرد و ادامه داد: يادمان نرود كه امروز بازار سرمايه فقط در سهام و حق تقدم خلاصه نمي‌شود؛ انواع اوراق، صكوك و ... قابل پذيرش هستند كه به دليل كم ريسك بودن، جذابيت بالايي براي سرمايه‌گذار خارجي دارند. قاليباف در ادامه به ديگر اقدامات بازار بورس در اين دوره اشاره و تاكيد كرد: زمينه خريد و فروش الكترونيك و آنلاين وجود دارد و تفاهم‌نامه‌هاي متعددي هم با 10 بورس دنيا از جمله بورس استانبول امضا شده است.منبع روزنامه دنياي اقتـــــــــــــصاد

امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع: اخبار سياسي
[ ۲۲ دى ۱۳۹۴ ] [ ۱۱:۰۸:۵۱ ] [ M.FALAH ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
$Description = 'توضیحات تراکنش تستی'; // Required $Email = 'UserEmail@Mail.Com'; // Optional $Mobile = '09123456789'; // Optional $CallbackURL = 'http://www.yoursoteaddress.ir/verify.php'; // Required $client = new SoapClient('https://sandbox.zarinpal.com/pg/services/WebGate/wsdl', ['encoding' => 'UTF-8']); $result = $client->PaymentRequest( [ 'MerchantID' => $MerchantID, 'Amount' => $Amount, 'Description' => $Description, 'Email' => $Email, 'Mobile' => $Mobile, 'CallbackURL' => $CallbackURL, ] ); //Redirect to URL You can do it also by creating a form if ($result->Status == 100) { echo' '; } else { echo 'ERR: ' . $result->Status; }
[ ]
.: Weblog Themes By bigsite :.

درباره وبلاگ

ترنـــــــــــــج نگاهي متفاوت تنها براي شــــــــــــما
پنل کاربري
نام کاربري :
پسورد :
نظرسنجی
عملكرد اوليه و كلي ترنج
ضعيف
متوسط
خوب
بسيار خوب
     نتیجه

لينک هاي تبادلي
فاقد لینک
تبادل لينک اتوماتيک
لينک :
خبرنامه
عضويت لغو عضويت
امکانات وب